Kdo je kdo

  • The results are being filtered by the character: G
B C D G P V
Jiří Gebauer

*09.07.1939    †07.05.2016

Jiří Gebauer

Jiří Gebauer se narodil v Hradci nad Moravicí – Kajlovci. K jezdeckému sportu ho přivedl strýc, který pracoval jako voják z povolání v tehdejší vojenské hříbárně v Rudné pod Pradědem. Od 15 let byl členem Baníku Ostrava a s dorosteneckým družstvem v roce 1957 startoval na M-ČR v Poděbradech.  Za 14 dnů poté byl pozván do Poděbrad i na mezinárodní závody (VIKTOR).

Před závody absolvoval týdenní soustředění vedené mjr. Josefem Dobešem. V roce 1959 jezdil při své základní vojenské službě v Liptovském Mikuláši a startoval i na M-ČR v Pardubicích (ICA).

V průběhu let začal spolupracovat s regionálními médii i odbornými časopisy jako novinář, později i jako fotograf. Trvale zakotvil v Opavě a je členem JK Opava – Kateřinky. V roce 1986 se pro nakladatelství Olympia autorsky podílel na fotodokumentaci knihy Josefa Dobeše „Jízda na koni“. Od prvních ročníků byl i důležitou součástí redakčního týmu Jezdce.

Od osmdesátých let se angažoval v různých funkcích v okresních i krajských strukturách jezdeckého svazu i ČSTV. Do roku 2012 vykonával funkci národního rozhodčího.

Za jeho celoživotní činnost jej časopis Jezdectví v roce 2007 uvedl do Dvorany slávy v rámci výstavy Kůň v Lysé nad Labem. Dne 4. 10. 2009 mu byl udělen Čestný odznak ČJF za dlouholetou práci pro rozvoj jezdectví.

Cesta Jiřího Gebauera skončila 7. května 2016 ve věku nedožitých 76 let.

Jiří Gebauer