Pocta koním v Ostravě

Tentokrát chci upozornit na hipologickou sochu, která Vás přivítá u ostravského hlavního nádraží. Chtěl jsem tuto sochu, která je také myšlena jako pocta koním, představit již dávno. Chyběly mě ale slušné fotografie a stále jsem se nemohl do Ostravy dostat. Pomohla mě až moje studentka Pavla Krejčí, která si sochu zvolila jako téma své seminární Číst více…

Symbol evropského usmíření

Evropský parlament je v naší domácí politice skloňován stále častěji. S tímto úřadem jsou spojena dvě města. Belgický Brusel a francouzský Štrasburk. Brusel je hlavním sídlem naší evropské sounáležitosti. S jistou mírou pravidelnosti se ale evropští politici jedenkrát za tři až čtyři týdny stěhují na několik dní do Štrasburku. Druhé místo určené k jednání evropského Číst více…

Keltský koník z Nižboru

V dnešním příspěvku vás pozvu do muzea Keltů, které je umístěno v zámku Nižbor. Důvodem proč byste neměli toto muzeum minout, je půvabná soška koně, která byla objevena v roce 2013 v Mladé Boleslavi. Soška byla nalezena téměř jistě v nepůvodní lokalitě, ve středověké navážce. Nelze tedy zcela jistě určit dobu, kdy mohla vzniknout. Koník Číst více…

Nekonečná kreativita Davida Černého

Jakkoliv je svatováclavský kult i v současné české společnosti výrazný, nevyhnul se ani sv. Václav zcela netradičnímu výtvarnému ztvárnění. Významný současný umělec David Černý (*1967), který již mnohokrát dokázal, že se ve svých dílech nebojí neotřelých praktik, zpracoval svatováclavský kult po svém. Jeho provokativní kult bořící pojetí sv. Václava z roku 1999 sice mnohé lidi dráždí, ale Číst více…

Karel Filip ze Schwarzenbergu ve Vídni

O víkendu 22. – 23. dubna 2022 se v pocovidovém čase opět po třech letech vypravíme se studenty ČZU do Vídně a Piberu za rakouskými lipicány. Vídeňské jezdecké sochy jsou v našem blogu zmapovány velmi dobře, ale v souvislosti s nadcházejícím zájezdem jedna významná jezdecká pamětihodnost Vídně doposud chybí. Jedná se o jezdeckou sochu polního maršála Karla Filipa ze Číst více…