Miguel Primo de Rivera v Jerez

Pokud se ocitnete na jihu Španělska v centru Andalusie a navštívíte Jerez de la Frontera, neměli byste také minout jezdeckou sochu zdejšího váženého rodáka a meziválečného ministerského předsedu Španělska Miguela Primo de Rivera (1870-1930). Z dnešního hlediska problematická osobnost se v Jerez těší značné oblibě, tedy alespoň to tvrdí turističtí průvodci. A to i přesto, že tento politik, ale především voják, se moci ujal po vojenském převratu v roce 1923. Završil tak svoji kariéru, při které bojoval v uniformě Španělska v celé řadě koloniálních válek, ale pochopitelně i v I. světové válce.

Po uchvácení moci, které posvětil i tehdejší španělský král Alfons XIII., zavedl de Rivera stanné právo a vytvořil systém jedné politické strany a všechny politické názory sjednotil ve vlastenecké unii – Union Patriotica Espaňola. Ta byla ultrakonzervativní stranou, která potlačila liberalismus a demokracii, jakkoliv hlásala, že sjednotí „všechny Španěly dobré vůle“. Popularitu lidových mas ale získal tím, že organizoval rozsáhlé státem financované zakázky, za které ovšem Španělsko zaplatilo vysokou inflací. V průběhu vlády pak vybudoval parapolicejní organizaci, která byla ochotna uposlechnout jakýkoliv rozkaz svého vůdce.

Přes všechna tato historicky podložená antidemokratická jednání, byl de Rivero v novém Československu natolik obdivován, že mu v roce 1925 udělil Tomáš G. Masaryk řád Bílého lva. Pro naše demokratické vnímání první republiky zajímavé zjištění.

Miguela Primo de Rivera přenechal svojí pozici v roce 1930 svému synovi José Antoniovi Primo de Rivera a ten dotáhl snažení otce až na vrchol. Byl zakladatelem nacionalistické Falangy a následně již Španělsko směřovalo k občanské válce.

Jezdecký pomník Miguela Primo de Rivera stojí v centru náměstí Plaza del Arenal obklopen fontánou a vodotrysky. Na podstavcích jsou zdůrazněny sociální politické motivy, které de Rivero hlásal. Kůň je znázorněn v kroku na třech nohách. Nauzděn je pákou, ovšem bez nánosníku. Napětí otěží pákového udidla dokládá otevřená huba koně a sebrání figurantního iberijského koně výrazně za kolmicí. Jezdec s velmi krátkými třmeny sedí v sedle vzpřímeně a pevně, což dodává sousoší akčnosti

.

Napsat komentář