Letenský kolotoč opět v provozu

Dnes vás chci pozvat na pražskou Letnou, kde se po mnoha desetiletích opět roztočila unikátní technická památka hipologické doby, kterou je Letenský kolotoč. Po letech znovu otevřená atrakce získávala věhlas prostřednictví generací dětí. Naleznete jí u Letenského zámečku přímo naproti budově Národního technického muzea.

Kolotoč byl zkonstruován v roce 1892. Původně stál na Královských Vinohradech v místech dnešních ulic Slezská a Korunní, nedaleko zájezdní hospody Na Kravíně. Název hostince je dodnes uchován v názvu restaurace Kravín. Roku 1894 kolotoč putoval na strategické místo na Letnou, mezi konečnou první elektrické dráhy a ústí letenské lanovky. Ta byla využívána i k přístupu i na Letenské dostihové závodiště. Kolotoč byl v provozu dalších téměř 100 let. Nutno ovšem dodat, že mezi lety 1970 až 1990 se točil zcela výjimečně a spíše byl uzavřen.

Unikátnost této památky spočívá v tom, že se jedná o vůbec nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. V roce 1991 proto získal statut kulturní památky, jakkoliv byl dětem pro naprostou zchátralost uzavřen. Roku 2004 se majitelem kolotoče stalo Národní technické muzeum. Sice pomalu, ale přeci, byl kolotoč postupně rekonstruován. Celková oprava trvala více jak 16 let. Již dlouho ale mohli návštěvníci technického muzea v hlavní dvoraně vidět první zrekonstruované koně a doufat tedy, že se kolotoč na Letné opět roztočí. Stalo se tak v červenci letošního roku. Koně, kterých je na kolotoči 19 jsou skutečnými dermoplastickými preparáty koní. U čtyř koní jsou zachovány i původní sedla a uzdění. Celkové dokončení rekonstrukce kolotoče bylo znovu a znovu odkládáno, ale konečně se milovníci tradice dočkali.

Kruhové kolotoče k pobavení dospělých i dětí vycházeli ze šlechtické obliby karuselů. Jednalo se o slavnosti, při kterých jezdili šlechtici dokola většinou v krytých jízdárnách. Kostýmově pak demonstrovali příslušnost k významným rodovým předkům. Velkou milovnicí karuselů byla císařovna a česká královna Marie Terezie. Mechanický karusel je ve Francii doložen již v roce 1662.

Letenský kolotoč tvoří novorenesanční dřevěný pavilon s trámovou konstrukcí a jehlovou střechou. Má půdorys dvanáctiúhelníku s šířkou 12 metrů. Dvanáct oblouků kolotoče, které lze uzavřít roletami, je nyní k pobavení návštěvníků opět otvíráno. Zatím jen v pátek, sobotu a neděli. Součástí kolotoče byl i překrásný secesní skříňový orchestrion. Ten byl ovšem v roce 1994 ukraden, stejně jako 30 cm zvon. Dětem tak nyní k jízdě, pod dohledem tří obrněných rytířů, hraje jeho replika. Zvonivý zvuk původního orchestrionu to ale připomíná, alespoň podle mých vzpomínek, jen velmi vzdáleně. Původně byl kolotoč poháněn pod podlahou kolotoče dokola chodícími lidmi. Později byl pohon nahrazen ručním mechanismem a od 30. let 20. století se, stejně jako nyní, o jeho pohyb stará elektromotor. Pokud chcete zažít půvab konce 19. století, určitě se na Letnou zajděte podívat.

 

 

Napsat komentář