Giuseppe Garibaldi v La Spezia

Půvabné přístavní město La Spezia leží ve stejnojmenné provincii v severoitalské Liturgii v zátoce Golfo della Spézia. Přístavní park se honosí jezdeckou sochou Giuseppe Garibaldiho, která je unikátní tím, že vzpínající kůň stojí pouze na dvou nohách.

La Spezia zažilo největší slávu ve druhé polovině 19. století při bojích o italskou nezávislost proti Rakousku i Francii. Giuseppe Garibaldi (1807 – 1882) byl hlavní postavou těchto národně osvobozovacích bojů. Garibaldi, dnešního pohledu celoživotní revolucionář, pomohl významným způsobem vzniku sjednocení Itálie v Italském království. Za svého bouřlivého života bojoval na mnoha místech Itálie, ale účastnil se i revolučních bojů v Uruguay a Brazílii. Rodák z Nice získal v Itálii proslulost vedením povstání na Sicílii, či účastí ve válce proti Rakousku a Francii. Na straně Francie se ale účastnil v roce 1866 prusko-francouzské války a vysloužil si tak zvolení do francouzského Národního shromáždění. Pro své zásluhy na sjednocení Itálie, ale i na počest jeho účasti bojů v Jižní Americe je nazýván „Hrdinou dvou světů“.

Jeho jezdecká socha italského sochaře Antonia Garelly (1863 – 1919) je vyrobena z bronzu. Socha byla dokončena v roce 1911. Její odhalení ale provázela řada polemik a tak byla, za účasti mnoha veteránů Garibaldiho bojů, představena veřejnosti až v roce 1913. Sám Garella byl Garibaldiho osobností fascinován a italský revolucionář byl námětem mnoha jeho prací. Možná proto stojí jeho další sochy oslavující boje za nezávislost i v Mexiku či Kolumbii. Zemřel ve Florencii po tragické nehodě.

Garibaldův kůň v pomerančovém háji městského parku v La Spezii je zřetelně lehčího typu. Temperament gesta začínajícího boje podtrhuje jezdec se vztyčenou šavlí. Váha koně je jakoby plně podepřena levou pánevní končetinou. Tím je umocněna celková živost pomníku. Kůň na pákovém uždění nenechává nikoho na pochybách o jezdeckém umění svého jezdce. Svým pojetím patří socha vzpínajícího se koně Giuseppe Garibaldiho k ojedinělým a významným jezdeckým ztvárněním světa.

Napsat komentář