mjr. Josef Dobeš » Kdo je kdo

mjr. Josef Dobeš

Biographical Info

*05.07.1904    †28.09.1985

Josef Dobeš byl i zručným malířem, sochařem, řezbářemmjr. Josef Dobeš (v pozadí Př. Neumann)

Major Josef Dobeš byl více než 50 let vedoucí postavou našeho jezdeckého sportu. Do historie jezdectví se zapsal nejen svými jezdeckými výkony a trenérskou prací, ale i stovkami odborných článků a přednášek, čtyřmi jezdeckými učebnicemi a navíc i svými kresbami, plastikami.

Narodil se 5. července 1904 v Přezleticích u Prahy a od svých dětských let pracoval s koňmi. Jezdecký talent rozvíjel především ve vojenské akademii v Hranicích na Moravě a později vyšším kursu učitelů jízdy v Pardubicích. Byl jedním z posledních žáků Rudolfa Poplera a od roku 1933 se zúčastnil mnoha reprezentačních startů.

Slibnou jezdeckou kariéru však přerušila válka. Bohužel ani dobrodružná dezerce z řad vládního vojska přes Itálii a Švýcarsko až do Anglie nezabránila jeho poválečnému uvěznění. A tak několika měsíční znovu se slibně rozvíjející jezdecká kariéra skončila v komunistickém vězení Na Mírově. Neuvěřitelnou vitalitu tohoto jezdce dokládá i skutečnost, že po propuštění se opět velice rychle dostal do nejlepší sportovní formy a v roce 1959 získal ve svých 55 letech na národním šampionátu stříbrnou medaili ve skocích na koni Gama. Mjr. Josef Dobeš zemřel 28. září 1985

Kategorie: Kdo je kdo