Světový pohár žije

Zastesklo se mi po jezdecké novinařině a tak jsem se po třech letech opět vydal do od Prahy nejbližšího místa nabízející světový sport, na výstaviště v Lipsku. S Messe Leipzig spolupracuje již 23 let agentura EnGarde, která zaujímá v evropském pořadatelském prostoru významné místo. V roce 1998 uspořádala v Lipsku první halové závody a veletrh Partner Pferd. Po ohromném diváckém ohlasu, který přilákal na lipské výstaviště i řadu návštěvníku z České republiky, dokázala společnost EnGarde od FEI získat nejenom pořadatelství německého kola Světového poháru, ale již v roce 2002 i pořadatelství finále. Do té doby museli naši diváci za akcí podobného typu cestovat stovky kilometrů a najednou byla jezdecká elita zcela za humny. V roce 2002 se z finálového vítězství ve Světovém poháru radoval Otto Becker s běloušem CENTO a řada českých fanoušků byla „u toho“. Do Lipska v roce 2002 ale pozval Čechy především Petr Doležal a BEACH GIRL, který se jako první z našich na finále Světového poháru nebál vypravit (připomínku naleznete zde).

Od těch dob jsme si na mezinárodní halový seriál zvykli. Po řadě českých finálových účastí, včetně těch zámořských, jsme tak i v ČR začali pečlivě sledovat evropskou zimní sezónu. Lipsko se tak pro mnoho českých fanoušků stalo součástí novoročního diváckého rituálu.

Slavnou kapitolu zde napsal i Jiří Nesvačil starší, který se v roce 2010 jako doposud jediný Čech probojoval do finále Světového poháru čtyřspřeží. V Lipsku jsme tak poprvé a zatím naposledy viděli i čtyřspřeží starokladrubských běloušů (připomínku naleznete zde).

Na veletrhu Partner-Pferd 2020 byla tradice a zkušenost zřetelně vidět. Postupně byly vychytány všechny drobné chybičky. Velikost kolbiště, na kterém byla v roce 2002 poprvé testována technologie směsi písku textilie a umělých vláken, se ustálila na ideálním halovém rozměru 33 x 77 m. Tribuny dnes pojmou přes 5 000 diváků. Tato kapacita zajišťuje  při standardně plném obsazení dokonalou atmosféru a divákům současně umožní osobní kontakt se soutěžícími. Pořadatelé jsou vstřícní, vůči divákům soutěží i návštěvníkům veletrhu (gastronomie by mohlo být více) a ti se jim odměňují stálým zájmem. O novináře se tu starají pečlivě. V Lipsku je tak již mnoho let plno a návštěvnické statistiky pracují v řádu desetitisíců. Čeština je zde již běžná. Veletrh Partner Pferd v Lipsku dokazuje, že Světový pohár zahájený v roce 1979, je stále důležitou světovou soutěží.

Ve dnech 16. až 19. ledna si zde dala dostaveníčko světová elita jak ve skákání, tak standardně i v soutěžích čtyřspřeží a voltiži.  Čechy zde tentokrát reprezentovala pouze osamocená Kateřina Tomanová, která se s KANNDOCTRO, THELMA LA TOUR VIDAL, CATERO INVEST prezentovala v amatérských soutěžích do 140 cm a dvakrát se i umístila.

Vrcholem byl ale Světový pohár ve skákání. Vedle celé řady olympioniků byl tentokrát ozdobou především Michael Jung. Tato německá ikona soutěží všestrannosti a držitel všech individuálních zlatých medailí nejenom, že světové skokové elitě stačil, ale v Lipsku hrál první housle. V páteční kvalifikaci se umístil druhý (FISCHERCHELSEA po Check In 2) a těsně pod stupněm nejvyšším skončil i v sobotním Šampionátu Lipska (SPORTSMANN S po Stolzenberg). V nedělní Velké ceně pak postoupil společně s dalšími 15 dvojicemi do rozeskakování. Jako první bezchybný dokonce několik minut vedl. Nakonec ale byli čtyři jezdci rychlejší. Na momentálně 8. jezdce světového žebříčku ve všestrannosti tak zbylo „až“ 5. místo. I tak si tento militaristický specialista a 149. jezdec skokového žebříčku Longines Rankings odvezl z Lipska příjemných cca 35 000,- Euro.

Hlavní nedělní soutěž byla ovšem, po sobotním vítězství v Šampionátu Lipska (17letý PRET A TOUT po Hiram Chambertin), opět excelentní exhibicí Markuse Ehninga (COMME IT FAUT po Cornet Obolensky). Nic na tom nezměnilo, že rychlejší byli druhý Christian Ahlmann (DOMINATOR 2000 Z po Diamant de Semily) a i vítěz Denis Lynch s CHOPIN´S BUSHI (Contendro II). Pro fanoušky Markuse Ehninga snad jen připomeňme, že v sedle FOR PLEASURE byl účastníkem i prvního finále v Lipsku v roce 2002. Letos v Lipsku ale o finálovou účast v americkém Las Vegas (15. – 19. dubna), teprve bojoval. Body z Lipska ho do USA ale téměř jistě poslaly.

Vedle jezdců a koní ale předváděli úžasné a profesionální výkony i pořadatelé. Dokazuje to fotografický seriál zachycující centrální kolbiště v průběhu nedělních 30 minut mezi finálovou soutěží spřežení a Velkou cenou. Kdo se tedy o víkendu 18. – 19. ledna do Lipska vypravil, rozhodně nelitoval.