Nekonečná kreativita Davida Černého

Jakkoliv je svatováclavský kult i v současné české společnosti výrazný, nevyhnul se ani sv. Václav zcela netradičnímu výtvarnému ztvárnění. Významný současný umělec David Černý (*1967), který již mnohokrát dokázal, že se ve svých dílech nebojí neotřelých praktik, zpracoval svatováclavský kult po svém. Jeho provokativní kult bořící pojetí sv. Václava z roku 1999 sice mnohé lidi dráždí, ale určitě je uměleckým osvěžením tradičního mýtu. Původně byla socha znázorňující svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně umístěna ve spodní části Václavského náměstí Na Můstku, ale v současné době je zavěšena pod skleněnou střechou paláce Lucerna. Dílo má viset v Lucerně do té doby, dokud nebude v zemích Koruny české obnovena konstituční monarchie.

David Černý je známý jako tvůrce např. miminek na Žižkovském vysílači, cvičícího londýnského autobusu London Booster, který byl během OH v Londýně vystaven před Českým domem, či plastiky Entropa, která vzbudila vášně při českém předsednictví Radě Evropské unie v roce 2009. Jeho momentálně nejpopulárnějším dílem je kinetická hlava Franze Kafky před obchodním centrem Quadrio.

Koně se ale stali motivem pro Černého Pegasy, kteří zdobí areál vyrostlý na pozemcích slavné továrny Waltrovka v pražských Jinonicích. Sochy Pegasů byly vytvořeny v roce 2017 a jsou umístěny uprostřed Walterova náměstí. Sochy jsou složeninou zádě koně a leteckého motoru. Dílo tak připomíná minulost továrny, která vyráběla slavné letecké motory Walter Pegas. Pegasové byli vytvořeni v minimalistické verzi o výšce 6 centimetrů v roce 1991 a vystaveni na výstavě Malost. Davida Černého ovšem následně oslovil architekt nové Waltrovky Jakub Ciegler a vznikla idea ozdobit nově vzniklé náměstí velkými sochami.

Společnost Walter byla založena Josefem Walterem a vypracovala se od výroby automobilů až k výrobě leteckých motorů. V roce 1898 začínal Walter jako zámečník s vrtačkou a vlastním soustruhem. Již v roce 1902 byl ovšem vyroben první motor. Josef Walter za něj získal o rok později na hospodářské výstavě Průmyslové jednoty pražské stříbrnou medaili. Společnost Walter pak slavila obrovský ekonomický úspěch. Nejúspěšnější komoditou byly především dvouválcové nebo čtyřválcové motory. Největší proslulost ovšem přinesly továrně devítiválcové letecké motory Jupiter, Merkus a Pegas. V roce 2007 odkoupila společnost Walter firma GE Aviation Czech s.r.o., která nyní sídlí v pražských Letňanech.

 

 

Napsat komentář